Štampane nasuprot e-knjigama – prednosti i nedostaci

Aleksa Mitić student četvrte godine Komuniciranja i odnosa s javnošću
Photo by Alfons Morales on Unsplash

Tokom poslednje decenije, svedoci smo toga da e-knjige postaju glavni oslonac industrije izdavaštva. Dok se sve oko nas na neki način ekranizuje, odnosno preuzima novu digitalnu formu, prelazak sa štampanih knjiga na njihova e-izdanja nije toliko lagan i ubrzan, koliko se to očekivalo na početku 21. veka. Od kako je nagli razvoj izdavanja e-knjiga postao trend, počelo se sa različitim špekulacijama i diskusijama oko eventualne propasti štampanih knjiga, pri čemu su neki analitičari prognozirali čak i potencijalno zatvaranje i gašenje biblioteka. No, ta ,,prognozirana” propast štampanih knjiga nije se ostvarila, niti je na pomolu u skorijoj budućnosti. Iako, s jedne strane, objavljivanje e-knjiga na neki način olakšava posao izdavačima, s druge strane, one mogu biti poprilično demotivacione za čitaoce. Na primer, navikli smo da posećujemo lokalnu knjižaru, gde bismo prolazili pored velikih polica popunjenih knjigama i pritom čitali prvo poglavlje odabranog dela. To možemo skoro isto praktikovati i sa elekrtonskim izdanjima uz malo prilagođavanja. Ovde ćemo pokušati da iznesemo glavne karakteristike i istaknemo osnovne prednosti štampanih i e-knjiga, kako bismo, na neki način, generisali jasniju predstavu u svesti ljubitelja čitanja o ovim, naizgled, polarno suprotnim formatima knjiga.

Kod štampanih izdanja, osnovna prednost je ta što čitaoci doslovno „osećaju“ knjigu, što ljubitelji čitanja i knjiga posebno cene. To znači se knjiga može listati, okretati, dodirivati, što samim tim znači uključivanje još jednog čula u proces čitanja i upijanja informacija. Kao kasniji rezultat toga dobija se veća količina upamćenih podataka. Takođe, ljudi koji su istinski ljubitelji knjiga, kroz čitav svoj život ih sakupljaju, zidovi njihovih kuća prekriveni su brojnim policama koje su preplavljene različitom literaturom. Njima će zaista biti teško da sav taj dugogodišnji trud ostave ili konvertuju na elektronska izdanja i kreiranje prostorno ,,nevidljive“ biblioteke. Još jedan od poznatijih argumenata u korist štampanih izdanja koji se često ističe kao njihova prednost jesu ilustracije. Naime, čitaoci često upoređuju ilustracije između ova dva formata knjiga i dolaze do zaključka da su one verzije u štampanim izdanjima kvalitetnije i lepše za oko. Pored ilustracija, štampane knjige nude mogućnost obeležavanja stranica i tekstova na različite načine (grafitne i hemijske olovke, marker,…), dok je ta opcija u e-knjigama komplikovanija za izvođenje.

Kada govorimo o e-knjigama prva stvar koju uočavamo kao očiglednu prednost u odnosu na štampanja izdanja jeste sama prenosivost. Ovo ide pogotovu u prilog kada se upođeruju sa knjigama koje imaju tvrde korice. Tako doslovno možete posedovati čitavu biblioteku na dlanu, u svako doba i na svakom mestu. Tome dodajemo prednost interneta i dodavanje neograničenog broja knjiga jednostavnim preuzimanjem. Takođe, font stil i veličina teksta je prilagodljiva čitaocu. Još jedna važna karakteristika e-knjiga je ta, da one ne mogu biti ,,rasprodate”, za razliku od štampanih formi. Ipak, ovde postoje i neki nedostaci. Na primer, morate puniti bateriju elekrtonskog uređaja na kojem čitate. Takođe, neki ekrani nisu dovoljni čitljivi na sunčevoj svetlosti što stvara problem čitaocu.

Još jedan od važnijih aspekata kada je u pitanju poređenje štampanih sa e-knjigama jeste sama cena. E-knjige, zapravo, nisu mnogo jeftinije od onih štampanih, iako nam se to na prvi pogled ne čini. Troškovi izdavača su približno isti, oni kod izdavanja e-knjiga gube samo troškove oko štampanja i distribucije, dok ostali troškovi poput plata zaposlenih, režije, marketinga i oglašavanja ostaju isti ili se čak povećavaju. Ovde je važno napomenuti i cenu elektronskog uređaja na kojem čitamo (kindle), dok bi kod štampanih knjiga trebalo uzeti u obzir plaćanje članarine u različitim bibliotekama. Sa nevoljom i debatom kreće kada čitaoci štampanih knjiga smatraju da e-izdanja treba da budu besplatna ili barem mnogo jeftinija, dok s druge strane, čitaoci e-knjiga zagovaraju koncept o prevelikoj potrošnji prirodnih materijala za izradu štampanih knjiga.

Na kraju, evidentno je ko je pobednik ove debate između štampanih i e-knjiga. Pobednik je niko drugi do sam čitalac, bez obzira koju od ovih dveju vrsta on odabrao. Drugim rečima, uz sve mogućnosti koje imamo, ne postoji način da ne uživamo u čitanju neke stare knjige sa iskrzanim koricama ili na nekom modernom elektronskom uređaju.

knjige , eknjige , prednosti , nove tehnologije ,