Студије и студијски програми

Зашто је студирање педагогије у Нишу добар избор?

Драгана Јовановић Департман за педагогију

Зато што ћете:

• Развити истраживачки и критички однос према васпитној делатности;
  • Разумети проблеме који настају у оквиру школа, предшколских установа и породичног система и проналазити креативне начине за њихово решавање;
  • Упознати актуелне трендове, алате и методе педагошког рада;
  • Бити ангажовани у креативним активностима и укључени у различите изазовне истраживачке подухвате;
  • Схватити да је учење „права авантура“ уз инспиративне, позитивне и оптимистичне наставнике и сараднике и када се настава реализује у специјално опремљеним слушаоницама уз примену савремених наставних метода и информационо-комуникационе технологије;
  • Учити кроз разноврсне и занимљиве активности као што су: радионичарски рад, менторско вођење, семинари, мини пројекти, дебате, едукативне програми, теренски рад, самостално претраживање доступне литературе, итд.;
  • Имати прилике да упознате и сарађујете са посвећеним педагошким стручњацима и практичарима који раде и делују у васпитно-образовним, образовним, педагошким, терапеутским и медицинским институцијама и центрима, установама социјалне заштите, невладином сектору и различитим приватним организацијама.
  • Развијати вештине тимског рада, комуникације, презентовања и излагања радова.

Након завршетка студија можете пронаћи посао у:

• Области образовања;
  • Вртићима, дечјим центрима и дечјим домовима;
  • Васпитно-образовним и школским центрима;
  • Основним и средњим школама;
  • Установама за (пре)васпитање и (ре)социјализацију деце и младих;
  • Казнено-поправним установама;
  • Центрима за социјални рад;
  • Центрима за дневну бригу о деци и одраслима са потребом за посебном друштвеном подршком;
  • Центрима за каријерно вођење и саветовање;
  • Психолошким и педагошким центрима и неким медицинским клиникама;
  • Различитим невладиним организацијама;
  • Прихватним центрима, саветовалиштима, терапеутским центрима, сигурним кућама, склоништима за хитне случајеве и интервентним центрима;
  • Неким компанијама, агенцијама за консалтинг, и агенцијама за запошљавање;
  • Другим установама и организацијама којима су неопходне развијене интерперсоналне и комуникационе вештине.

На следећем линку можете погледати на којим местима раде, сада већ успешни педагози, а некада студенти Департмана за педагогију у Нишу, и зашто је, по њиховом мишљењу, добро студирати педагогију: https://sites.google.com/filfak.ni.ac.rs/pedagogija-promocija-studenata/home