Студије и студијски програми

Malaga 2023: Iskustvo sa razmene

Александар Пејчић Департман за англистику

Zdravo! Moje ime je Jana Janković, student sam OAS anglistike i bila sam učesnik na studentskoj razmeni u Malagi (Španija). Na razmenu sam otišla tokom šestog semestra. Čim sam upisala Filozofski fakultet u Nišu, počela sam da se raspitujem i istražujem razne opcije za studentske razmene. Oduvek sam htela da doživim takvo iskustvo i da vidim kako je živeti i studirati u drugoj zemlji, pa sam se za Erasmus+ razmenu prijavila čim se situacija sa virusom korona smirila. Konkurisala sam za Univerzitet u Malagi i kasnije shvatila kako je to bila najbolja odluka koju sam mogla doneti tokom mog školovanja.

Sama prijava na konkurs uopšte nije bila teška niti komplikovana. Imala sam potpunu podršku Kancelarije za međunarodnu saradnju na našem fakultetu. Objasnili su mi sve detaljno i uvek sam mogla da im se obratim kada sam imala bilo kakvu nedoumicu. Pored toga, bila sam u komunikaciji sa drugaricom koja je bila takođe na razmeni u Malagi godinu dana ranije. Ona mi je pomagala oko svega (dokumentacije, odlaska u Španiju, studiranja tamo, pa čak i pronalaska smeštaja). Jedina stvar koja je malo teže išla je bila komunikacija sa Španskom ambasadom u Beogradu, pa sam zbog toga kasnila na razmenu nedelju dana. Ali, to mi nije napravilo nikakav problem. Bilo mi je mnogo lakše jer sam saznala da se za istu ovu razmenu prijavio i moj kolega Andrija, koji je takođe bio student treće godine. Zajedno smo se uputili u neverovatnu avanturu!

U Malagi sam bila od kraja februara do kraja juna. U Španiji nema zime, tako da sam dane provodila na plaži jos od marta meseca. Predavanja su mi uglavnom bila od pola devet ujutru, a završavala se najkasnije oko pola dva. To mi je omogućilo da brzo upoznam grad i obilazim okolinu. Na fakultetu nisam imala nikakvih problema. Univerzitet u Malagi organizuje Buddy program za koji se možete prijaviti. Taj program se zasniva na tome da student koji je Španac ima zadatak da vam pomogne u adaptaciji na novo okruženje i novi fakultet. Takođe su i profesori sa fakulteta veoma ljubazni. Uvek su studentima sa razmene pojašnjavali sve kada je bilo potrebe, a i često su nas pitali kako nam se sviđa Španija, da li smo se prilagodili i da li imamo ikakvih poteškoca. Nastava je bila veoma lepo organizovana, predispitne obaveze nisu bile zahtevne, a ispiti su bili obimni, ali ne i toliko teški. U sklopu fakulteta se nalazi i botanička bašta sa tropskim biljkama sa svih strana sveta. Tu sam često bila tokom pauza između predavanja i osećala se kao da sam na nekom drugom kontinentu!

Sto se tiče života u Malagi mogu da kažem da nemam nikakvih zamerki. Grad je prelep, more je divno i okolina je veoma lepa za život. Preko organizacija za studente sa razmene obišla sam Granadu, Sevilju i Marbelju. Grad je prepun studenata iz celog sveta, sto mi je omogućilo da upoznam ostale studente iz različitih država. Upoznala sam se i sprijateljila sa studentima iz Nemačke, Poljske, Holandije, Italije, Argentine, Koreje i drugih zemalja. Moj kolega Andrija i ja smo bili jedini sa Balkana, ali to nam nije bio nikakav problem jer su ljudi stvarno prijatni i uvek raspoloženi za druženje. Uživali smo u gledanju manifestacija tokom praznika Semana Santa (praznik koji se slavi u Španiji tokom koga ništa ne radi, a cele nedelje se organizuju različiti događaji po centru), obilaženju muzeja, upoznavanju prirode ove pokrajine (npr. El Torcal, Caminito del Rey), kao i istraživanju tradicionalne španske kuhinje.

Na osnovu mog iskustva mogu da kažem da je Malaga idealan grad za studente. Prepun je mladih ljudi sa svih strana sveta, ima dosta mesta za izlazak i prelepu plažu. Španci su slični nama po naravi, stalno ih možete videti kako se šetaju, organizuju druženja na plaži i odbojku na pesku. Nigde nikada ne žure, uvek bi pričali sa vama i hteli da čuju nešto novo o vašoj kulturi. Ni u jednom trenutku se nisam osećala usamljeno niti pomislila da sam napravila grešku jer sam otišla tamo na nekoliko meseci. Dosta mi je značilo da vidim kako se održava nastava na njihovom Departmanu za anglistiku, da upoznam nove ljude, a i da testiram sebe.

Preporučila bih svakom studentu da se prijavi za razmenu jer je to neverovatan doživljaj koje će vas promeniti. Bićete bogatiji za jedno ogromno iskustvo i zahvalni kasnije sebi jer ste se odlučili za ovako nešto. Ja sam se vratila sa prelepim uspomenama, a sigurna sam da ćete i vi!