„ČITAČ“ - BERNHARD SCHLINK (Bielefeld, 1944.)

Марина Ђукић Мирзајанц Департман за немачки језик и књижевност

- Knjiga o vezi posleratne i ratne generacije, o značaju krivice uopšte -

Prva objavljena knjiga kod nas danas najpoznatijeg savremenog nemačkog pisca je  „Čitač“ (2002. godine). Potom su usledile  „Bekstvo od ljubavi“, „Povratak kući“, „Vikend“, „Gordijev čvor“ sve u prevodu Spomenke Krajčević.  Po obrazovanju pravnik, pokrajinski sudija, profesor javnog prava i filozofije prava na berlinskom Humbolt univerzitetu, Bernard Šlink u svojim delima daje neverovatan spoj intrigantnih tema nacističke prošlosti, znanja, prožete emocijama i  ljubavlju.

„Čitača“ smatraju u velikoj meri „nemačkom knjigom“ na šta slavni pisac  odgovara: „knjiga jeste nemačka, ali ne isključivo. Ljubav, sramota, laži, krivica, pravda – univerzalne su teme“. Mihael Berg nakon iskustva sa Hanom Šmic doživljava konflikt posleratne generacije koja je došla u dodir sa iskustvom ratne. Po rečima slavnoga pisca prisutni su „naklonjenost i horor, biti zaveden i odbijen, saosećati i osuđivati“.

Kada se pojavio „Čitač“ 2002 doživeo je planetarni uspeh. Preveden je na 39 jezika. Bio je na prvom mestu „Njujork Tajmsove“ bestselerove liste. I danas je veoma popularan. To je knjiga za sve generacije, sva vremena, obrazovanu i manje obrazovanu čitalačku publiku, za najširi spektar sredina i zemalja. Najbolju ocenu o knjizi pisac je dobio u  pismu jednoga čitaoca koji je saopštio da inače ne čita, ali ovu knjigu mu je neko preporučio i kada je počeo nije mogao da je ispusti iz ruku. Majka, Švajcarkinja, dok je bio  dete ga je učila da ako želi da saopšti nešto, to mora uraditi „demokratski“ da ga svi razumeju. „Sada sam zadovoljan, jer znam da sam napisao demokratsku knjigu“, kaže veliki pisac. Za ovaj roman kao i za svoj književni rad ovenčan je brojnim međunarodnim nagradama i priznanjima širom sveta.

Stiven Daldri je 2008. godine snimio  istoimeni film sa Dejvidom Krosom, Kejt Vinslet i Rejfom Fajnsom u glavnim ulogama . Film je doživeo svetsku slavu sa brojnim nagradama i priznanjima medju kojima je i Oscar (2009.) za najbolju žensku ulogu  (Kejt Vinslet).