Студије и студијски програми

Naše nezaboravno ERASMUS+ iskustvo

Milanka Mitić i Boško Rajković Studenti anglistike
Autori fotografije i teksta - Milanka Mitić i Boško Rajković

Nismo ni slutili da će 19. septembar 2018. godine biti toliko značajan datum u našim životima. Naime, ovaj datum simbolizuje početak jednog divnog i lepog iskustva, kojeg se sećamo i prepričavamo danas, malo više od godinu dana od tog datuma.

Sam početak je bio pun poteskoća, počev od prikupljanja  neophodne dokumentacije, dobijanja vize, traženja smeštaja na duži vremenski period i niz drugih prepreka. Ipak, sav trud se isplatio trenutka kada smo ugledali Campus Las Lagunillas u Haenu. Može se reći da smo u potpunosti iskoristili vreme provedeno u Španiji, što uključuje odlazak na predavanja i polaganje ispita, ali i upoznavanje sa ljudima širom sveta, od Kolumbije do Koreje, usavršavanje engleskog jezika, a pritom i učenje španskog, upoznavanje kulture ne samo Španije, već i mnogobrojnih drugih kultura.

Kako se veliki broj praznika slavi u Španiji, iskoristili smo vreme da posetimo i ostala mesta, mimo Haena. Prvi na toj listi je bio Madrid, koji nas je oduševio Prado muzejem, kao i koncertom rok benda Bon Jovi. Barselona je bila naredna na našoj listi, sa Sagradom Familijom, koja je ostavila poseban utisak. Od svih gradova u Španiji, Sevilja je najbolji predstavnik prave tradicionalne arhitekture. Pored Sevilje, posetili smo i Granadu i videli drevnu tvrdjavu Alhambru, kao i Toremolinos, gde smo uživali na plažama  obale Costa Del Sol. Vrhunac našeg boravka bio je odlazak u Pariz, koji ostavlja bez reči na svakom koraku, počev od Luvr muzeja, Orsej muzeja, kao i Rodenovog, Ajfelovog tornja, Trijumfalne kapije, Panteona, Notr Dam katedrale, Univerziteta Sorbona, Per Lašez groblja, sa grobnim mestom poznatog pisca Oscar Wilda koje je nas, kao angliste, privuklo.

Gotovo je nemoguće sumirati celo naše iskustvo u par paragrafa i zato preporučujemo Erasmus+ program, koji će vas naučiti snalazljivosti i odgovornosti, ali i koje će vam omogućiti ostvarivanje prijateljskih odnosa sa drugim kulturama širom sveta.

Ukratko smo predstavili iskustvo sa razmene na četvrtoj godini studija - Milanka Mitić (sada već diplomirani filolog) i Boško Rajković (apsolvent na Departmanu za anglistiku Filozofskog fakulteta u Nišu).

Erasmus+ , razmena , studenti , Španija ,